Podróże psychologiczne przez kultury świata

float_intro: images-old/2015/Nowosci-wydawnicze/Podroze-psychologiczne-BOSKI.jpg

„Podróże psychologiczne przez kultury świata” to zbiór relacji z podróży, zaprezentowanych w kontekście wiedzy z zakresu psychologii międzykulturowej i antropologii. Dzięki lekturze tego oryginalnego w strukturze tryptyku można przenieść się do trzech różnych światów – w odległe, egzotyczne zakątki Azji, na Czarny Ląd, a także do zamieszkiwanych przez Indian ziem Ameryki Południowej.

Różne oblicza Afryki

Prof. dr hab. Paweł Boski to założyciel psychologii międzykulturowej w Polsce. Od 1997 roku jest pracownikiem naukowym Katedry Psychologii Międzykulturowej na Uniwersytecie SWPS. W swoim dorobku ma m.in. siedem lat pracy w Nigerii, badania kulturowych ram procesów psychicznych, akulturacji imigrantów i relacji międzykulturowych, czterdzieści lat kontaktów z Afryką Subsaharyjską, pracę redaktora ”J. Cross-Cultural Psychology” (2007-2013) oraz autorstwo wielokrotnie nagradzanego podręcznika pt. „Kulturowe ramy zachowań społecznych”.

W „Podróżach psychologicznych” opisuje swój wieloletni pobyt w Afryce. Intrygująco, nie szczędząc dowcipu, snuje opowieść o życiu w kulturze, w jakiej relacje hierarchiczne nie mają sobie równych na całym świecie. Gdzie podróż współczesnego odkrywcy kulturowego to zanurzanie się w średniowieczu, w bajkowej przeszłości. I gdzie władza pokazuje naprzemiennie oblicza zarówno dobrotliwej opiekuńczości, jak i brutalnej siły.

boski podroze psychologiczneJednym ze współautorów tej pozycji jest prof. Paweł Boski, który dzieli się z odbiorcami swoimi spostrzeżeniami m.in. z wielu lat swojego pobytu, badań i pracy naukowej w Afryce.

Indie, Tybet, Nepal i Wietnam

Głównym wątkiem drugiej części „Podróży psychologicznych” jest współistnienie życia i śmierci w przestrzeni publicznej i kulturowej Azji z perspektywy psychologii społecznej i międzykulturowej. Posiłkując się wiedzą z zakresu współczesnej psychologii dotyczącej mechanizmów funkcjonowania ludzkiego umysłu, autorka zastanawia się nad wiecznym kołem życia i śmierci. Zjawiska te zostały opatrzone refleksjami oraz osadzone w kontekście specyfiki kulturowej i światopoglądowej danego obszaru, m.in. buddyzmu tybetańskiego i tantryzmu, hinduizmu, a także konfucjanizmu. Dr Joanna Różycka-Tran, będąca nie tylko pracownikiem naukowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, lecz także zapaloną podróżniczką, wspomina w ten sposób swoje wyprawy do Indii, Tybetu, Nepalu oraz Wietnamu.

Ameryka Południowa i Nowa Gwinea

Dr hab. Piotr Sorokowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego – stypendysta programów Fundacji na rzecz Polskiej Nauki, National Geographic, MNiSW – poświęcił ostatnią część książki na swoje przemyślenia na temat Afryki, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei. Dzieli się z czytelnikami wrażeniami ze spotkań z przedstawicielami ostatnich tradycyjnie żyjących plemion na Ziemi. W ciekawy sposób opisuje ich zwyczaje i codzienne życie, potrafiące często zaskoczyć białego człowieka.

Książka ukazała się nakładem poznańskiego wydawnictwa Sorus przy wsparciu Uniwersytetu SWPS.