Komiks i jego konteksty

float_intro: images-old/stories/foto/wydawnictwo/komiks i jego konteksty.jpg

Jeszcze kilka lat temu komiks budził kontrowersje – jedni dostrzegali w nim kompromis między literaturą a obrazem, inni profanację prawdziwej sztuki. Jak jest w rzeczywistości? W ostatnich kilkunastu latach obserwować można szczególną karierę komiksu w przestrzeni publicznej, w której pojawia się on nie tylko jako wypowiedź artystyczna, ale także jako komentarz rzeczywistości kulturowej, społecznej, politycznej czy ekonomicznej. O komiksie można przeczytać w najnowszej publikacji pt. „Komiks i jego konteksty” pod redakcją Izoldy Kiec i Michała Traczyka.

Na początku był obraz

Wbrew częstym i krzywdzącym stereotypom, komiksem można wyrazić bardzo rozległe tematy – o sile obrazu wiedzieli nasi niepiśmienni przodkowie, pozostawiając piktogramy namalowane na skałach. Celem publikacji „Komiks i jego konteksty” jest przegląd i próba uporządkowania polskiej refleksji nad komiksem. Poruszone zostały tematy z zakresów historii i teorii komiksu, komiksu jako narzędzia komunikowania rzeczywistości, komiksu wobec pozostałych sztuk popularnych, gatunków oraz innych sztuk wobec komiksu, recepcji komiksu jako wyznacznika jego miejsca w świecie sztuki i rzeczywistości społecznej.

Książka jest adresowana do środowisk naukowych skupionych na badaniu kultury popularnej, ale także do miłośników komiksu i jego przeciwników, dla których pogłębiona refleksja naukowa może być wstępem do bardziej szczegółowej, świadomej lektury oraz samodzielnych poszukiwań interpretacyjnych.

Całość zredagowała…

Izolda Kiec – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni, jest profesorem na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, a w poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa kieruje Katedrą Kulturoznawstwa. Pisze o poezji (Zuzanna Ginczanka, Halina Poświatowska) i piosence (Agnieszka Osiecka), o teatrze (zwłaszcza jako idei oraz projekcie egzystencji) i kabarecie (z uwzględnieniem jego najdawniejszych źródeł i tradycji).

komiks i jego konteksty

Dane o książce